آیا یوگا باعث لاغری می شود؟

آیا یوگا باعث لاغری می شود؟

آیا یوگا باعث لاغری می شود؟

با توجه به ماهیت آرام آن در مقایسه با سایر انواع تمرینات بدنی، همیشه این سوال وجود دارد که آیا یوگا می تواند منجر به کاهش وزن و تناسب اندام شود؟

اگر علیرغم تلاش‌های زیاد در کاهش وزن مشکل دارید، به این دلیل است که چاقی یک پدیده پیچیده با دلایل متعدد است.

سابقه خانوادگی می تواند این احتمال را افزایش دهد که شما نیز در مدیریت وزن خود با همین مشکلات مواجه شوید. رژیم غذایی سرشار از غذاهای فوق فرآوری شده، قند و چربی و کم تحرکی نیز به افزایش وزن کمک می کند. استرس ،مصرف دارو ها برای درمان بعضی از بیماریها ، کم خوابی، تغییرات هورمونی، همه عواملی هستند که در افزایش وزن نقش دارند. راه های زیادی برای مبارزه با اضافه وزن وجود دارد، اما راه حل واحدی وجود ندارد. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید یا حفظ کنید، ممکن است بخواهید یوگا را امتحان کنید.

 

تحقیقات خوبی وجود دارد مبنی بر اینکه یوگا به شما کمک کند استرس را مدیریت کنید، خلق و خوی خود را بهبود بخشید، غذا خوردن عاطفی و احساسی را محدود کنید  همه  اینها می تواند به کاهش وزن و حفظ وزن کمک کند. یوگا همچنین می تواند به شما در سوزاندن کالری و همچنین افزایش حجم عضلات کمک کند. یوگا درد مفاصل را کاهش می دهدکه به نوبه خود به شما امکان می دهد بیشتر ورزش کنید و فعالیت های روزانه خود را افزایش دهید. اینها تنها بخشی از فواید متعدد یوگا هستند.

 

آیا یوگا باعث لاغری می شود؟

تاثیر یوگا در مدیریت استرس:

 یوگا از کلمه سانسکریت yuj گرفته شده است که به معنای  اتحاد است .(متحد کردن بدن، ذهن و احساسات) یوگا یک ورزش ذهنی و جسمی جامع است که بسیاری از علل افزایش وزن را بهبود می بخشد. برخی از افراد ممکن است استرس را به عنوان درد فیزیکی یا کمبود خواب تجربه کنند، یا ممکن است روانی باشد و باعث احساس اضطراب و بی قراری شود. استرس منجر به افزایش هورمون کورتیزول می شود. کورتیزول چربی شکم را افزایش می دهد، توده عضلانی را کاهش می دهد، باعث میل به چربی و غذاهای غنی از قند می شود و در نتیجه می تواند منجر به چاقی شود.

یوگا می تواند استرس و سطح کورتیزول را کاهش دهد، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد، خواب را بهبود بخشد و شرایط مزمن مانند فشار خون بالا و دیابت را بهبود بخشد و نیاز به داروهایی را که می توانند باعث افزایش وزن شوند را کاهش می دهد

 یوگا یک چسب زخم برای اضافه وزن نیست، اما تمرینات یوگا می تواند در پیشگیری از علل زمینه ای چاقی موثر باشد و مزایای آن خیلی فراتر از معادله کالری در مقابل کالری خارج است.

 

یوگا باعث ذهن آگاهی می شود:

 بسیاری از ما که بعد از ساعت 9 شب هوس بستنی می کنیم یا نمی توانیم از خوردن چیپس سیب زمینی خودداری کنیم، می دانیم که این رفتارها باعث افزایش وزن می شود. همه ما می دانیم که خوردن سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و غیره برای سلامتی و وزن ما مفید است به نظر می رسد فقط دانستن اطلاعات برای پایبندی به برنامه های غذایی سالم کافی نیست. یکی از فواید یوگا این است که ذهن آگاهی بدن و آگاهی از احساسات بدن را بهبود می بخشد. به همین دلیل است که یوگا “مدیتیشن متحرک” نامیده می شود. تحقیقات نشان می دهد که برای به دست آوردن مزایای تمرکز حواس یوگا، نیازی به انجام مدیتیشن نشسته رسمی ندارید. یوگا با بهبود ذهن آگاهی، خوردن احساسی، استرس خوردن و پرخوری را کاهش می دهد.

 

این عادت‌ها تلاش‌های ما را برای کاهش وزن خراب می‌کنند و می‌توانند باعث نتیجه منفی احساس گناه و شرم شوند که اغلب منجر به تسلیم شدن می‌شود. مطالعه ای که در سال 2015 منتشر شد نشان داد که تمرین یوگا منجر به تغذیه سالم تر، از جمله مصرف کمتر چربی و افزایش سبزیجات و غلات کامل می شود. بهترین برنامه غذایی برنامه‌ای است که می‌توانید در درازمدت به آن پایبند باشید و با بهبود ذهن آگاهی، یوگا می‌تواند به شما در انتخاب غذاهای سالم‌تر کمک کند.

 

در نتیجه، یوگا می تواند ابزار ارزشمندی در حمایت از تلاش های کاهش وزن باشد. مزایای مستقیم و غیرمستقیم را ارائه می دهد که به سلامت کلی و مدیریت وزن کمک می کند. پس آیا یوگا برای کاهش وزن مفید است؟ یوگا با توانایی خود در سوزاندن کالری، تقویت ذهن آگاهی، مدیریت استرس، بهبود خواب و افزایش توده عضلانی، رویکردی جامع برای دستیابی به وزن سالم ارائه می دهد. با گنجاندن یوگا در یک برنامه منظم و پیروی از مراحل پیشنهادی برای تبدیل آن به بخشی از برنامه کاهش وزن خود، می توانید سفر کاهش وزن خود را بهبود بخشید و از فواید جسمی، ذهنی و عاطفی متعددی که یوگا ارائه می دهد لذت ببرید.

 

تمرین را بپذیرید، ثابت قدم باشید و به یاد داشته باشید که در طول سفر یوگا و کاهش وزن خود به بدن خود گوش دهید.

سوالات متداول چه نوع یوگا برای کاهش وزن بهتر است؟

 

انواع یوگای فعال تر و شدیدتر مانند آشتانگا و پاور یوگا و … بهترین انواع یوگا برای کاهش وزن هستند. این به این دلیل است که این نوع یوگا کالری بیشتری نسبت به انواع آرام یوگا می سوزاند.

با این حال باید بدانید که هر نوع یوگای که به طور منظم انجام شود می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

آیا یوگا برای از بین بردن چربی شکم مفید است؟ بله، یوگا برای از بین بردن چربی شکم مفید است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که هیچ راهی برای کاهش چربی شکم وجود ندارد. یوگا با کمک به کاهش چربی در هر جای دیگر بدن به کاهش چربی شکم کمک می کند.

 

آیا دو روز در هفته برای کاهش وزن کافی است؟ بله، دو روز در هفته برای کاهش وزن کافی است. تا زمانی که به طور مداوم و منظم، حدود 3 بار در هفته، تمرین کنید، در برخی مواقع باید تغییری در وزن خود مشاهده کنید. کسانی که وزن بیشتری دارند، به احتمال زیاد نتایج را سریعتر می بینند، زیرا حرکت دادن بدن آنها به تلاش بیشتری نیاز دارد. با این حال، هر کسی، تا زمانی که وعده های غذایی سالم مصرف می کند، باید بتواند با انجام منظم تمرینات وزن خود را کاهش دهد.